DIA-GON MP s.r.o.
KATALOG LABORATORNÍCH VYŠETŘENÍ
 +420 800 100 830    info@dia-gon.cz 
 Goethova 25, 350 02 Cheb
DIA-GON MP

Laboratorní příručka | ver. 01 | platnost : 2025-01-15

Laboratorní příručka

3.5.3 Požadavky na mikrobiologické vyšetření

Odběry biologického materiálu pro mikrobiologické vyšetření

Důležité zásady:

  1. Materiál se odebírá dle možnosti před nasazením antibiotika nebo po vysazení antibiotika (3-5 dnů). V případě předchozí léčby ATB je nutné uvést, jaké antibiotikum bylo použito.
  2. Odebírá se do sterilních odběrových nádobek, za aseptických podmínek. Požadavky na sterilní odběrový materiál se vyřizují telefonicky nebo písemně v mikrobiologické laboratoři (tel: 354 436 009).
  3. Odběr provádí buď zdravotnický personál, nebo řádně poučený pacient.
  4. Materiál se doručí (připraví pro svoz) co nejrychleji. Výjimečně lze zasílat výtěry v transportní půdě za 24 hodin – neukládat do lednice. Materiál na anaerobní vyšetření nelze zpracovávat za 24 hodin vzhledem k nárokům anaerobů na anaerobní prostředí.
  5. Výtěry z místa infekčního ložiska: krk, nos, uši, oči, rány, stěry kůže, stěry sliznice, výtěry z pochvy, cervixu, uretry se zasílají v transportní půdě. Výtěr z uší při otitidě je optimálně doporučen po paracentéze, aby se vyloučila kontaminace kožní flórou. Tekutý materiál: puntáty, exudáty, sputa, hnis, ejakulát a hemokultura se odebírají do sterilních odběrových nádobek.
  6. Odběr moče pro kvantitativní vyšetření: pacient si odebere střední proud ranní moči po předchozím důkladném omytí ústí uretry, aby se zamezilo kontaminaci saprofytickou flórou z okolí uretry.
  7. Odběr sputa: pacient vykašle z hluboka ranní sputum do sterilní sputovky, ještě před ranní hygienou ústní dutiny a před jídlem. Materiál musí být z dolních cest dýchacích z důvodu správné interpretace nálezů (Sliny nezasílat)!! Podezření na infekci legionellou je nutnu uvést na průvodce, stejně jako požadavek na vyšetření na anaerobní flóru. U diagnózy pneumonie je vhodné doplnit sputum i odběrem hemokultur (lépe 2 a více při stoupajícíteplotní křivce).
  8. Odběry pro záchyt patogenů GIT: výtěry stolice výtěrovkou do transportní půdy, odběry stolice na virologická vyšetření (rotaviry, adenoviry, noroviry), přímý průkaz H. pylori a vyšetření toxinu A+B Cl. difficile se provádí do parazitologické nádobky s lopatičkou (stolice velikosti lískového oříšku, popř. 1-2 ml stolice průjmové). Odběr lze provést ze záchodové mísy nebo nočníku. Důležité pro záchyt vzácných patogenů je sdělení o cestovatelské anamnéze pacienta. Při podezření na anaerobní infekci je nutné napsat požadavek na průvodku (Clostridium difficile, Clostridium perfringens).
  9. Průkaz B. pertussis/parapertussis kultivačně: Jedná se o cílené vyšetření, které vyžaduje speciální půdu pro záchyt a laboratoř musí mít informaci o tomto podezření. Doba kultivace je 7 dnů. Výtěr na kultivaci bordetel se provádí speciální tenčí výtěrovkou a je důležité provést stěr zadní stěny nasofaryngu, lze provést přes nosní průduch. Přímý průkaz lze též požadovat PCR metodou (výhodou je brzký výsledek a možnost včasné léčby pacienta). Bordetellu lze touto metodou prokazovat i při antibiotické léčbě 2- 3 týdny od počátku onemocnění. Odběr se provádí do speciálního transportního média.Onemocnění lze prokazovat serologicky průkazem protilátek tř. IgG a IgA. Tvorba protilátek má zpoždění proti přímému průkazu Ag. Důležitá je znalost vakcinační historie pacienta a doby trvání příznaků.
  10. Materiál z urogenitálního traktu (výtěry z pochvy, cervixu u žen, z uretry u mužů) se provádí za účelem záchytu patogenů kultivační metodou nebo jako přímý záchyt antigenu imunochromatografickou metodou (Chlamydia trachomatis), případně speciální kultivací M. hominis a Ureaplasma urealyticum. Dopopručujeme vedle výtěru do transportního média provést samostatnou suchou výtěrovkou nátěr na sklíčko přímo při odběru v ambulanci. Přímý nátěr sklíčka umožňuje lepší zhodnocení nálezu MOP. Pro záchyt trichomonád a kvasinek se doporučuje výtěr do Szenesovy tekuté půdy. Pro laboratoř je nutné uvést, zda se jedná o zánět, nebo preventivní vyšetření, např. těhotenský screening na záchyt Streptococcus agalactiae (výhodná je kombinace výtěru z pochvy + rekta pro zvýšení záchytu - lze odebrat každý výtěr zvlášť, případně na jednu výtěrovku (tím i 1 kultivaci) v pořadí nejdříve odběr z pochvy a následně z rekta). Případné mimořádné odběry je třeba konzultovat s VŠ laboratoře, analogicky je doporučeno konzultovat s VŠ laboratoře i složitější nálezy.
  11. Vyšetření na mykologii: Identifikace mikroskopických hub se provádí jako součást bakteriologického vyšetření dodaných vzorků. Mykologické vyšetření nehtů a kůže provádí laboratoř mikrobiologie nemocnice KKN a.s. Karlovy Vary.
  12. Vyšetření infekční sérologie: 10 až 15 ml srážlivé krve, dle počtu požadovaných vyšetření. Při vyšetřování specifických protilátek proti infekčnímu agens (bakterie, viry) se jedná o průkaz nepřímý. Tvorba protilátek obzvláště u primoinfekce má zpoždění ve vztahu k počátku klinických příznaků. Hodnocení se odvozuje od průběh hladiny protilátek a nástupu jednotlivých tříd (IgM, IgA a IgG). Důležitý je odběr 2 krví v odstupu 2-3 týdnů. Z průběhu křivky hladiny protilátek lze odvodit, zda se jedná o akutní primoinfekci, probíhající infekci, nebo onemocnění v sestupné fázi, případně o prodělání v minulosti (anamnestické protilátky). Zásadní je též znalost historie vakcinace vyšetřovaného jedince. Výhodné pro posouzení nalezených protilátek je uvedení stručných anamnestických údajů na průvodce.